Darmowa dostawa na następny dzień
Nowe dania!
Świeże promocje!
Previous
Next

Supleo Care – czego nie jeść przy trądziku

 

O produktach zabronionych w przypadku trądziku.

Wpływ diety na trądzik

Wpływ diety na trądzik od zawsze jest kwestią kontrowersyjną [1,2,12]. Istnieje wiele hipotez mówiących o wpływie poszczególnych grup, czy też nawet produktów, które nasilały by występowanie zmian skórnych, natomiast wiele z nich jest obiegowymi teoriami, niemającymi nic wspólnego z prawdą. Niemniej jednak coraz bardziej uważa się, iż dieta stanowi istotny czynnik uzupełniający przy leczeniu trądziku [1,2,3].

Należy zwrócić uwagę, że na występowanie trądziku wpływ ma wiele czynników, takich jak:

  • produkcja serum,

  • kolonizacja propionibacterium Acnes,

  • stany zapalne.

Istotną, a nawet zasadniczą rolę w pojawieniu się powyższych czynników, mają hormony takie jak, np. insulina, IGF-1, glikokortykosteroidy, hormon adrenokortykotropowy, melanokoryny, a także hormony androgenne.

W ogromnym skrócie to właśnie hormony zarządzają czynnościami w naszym organizmie.

Za przykład niech posłuży nam nasilenie się zmian skórnych u pań w trakcie cyklu menstruacyjnego. Faza lutealna to dominacja progesteronu, który przyczynia się do nadmiernej produkcji serum.

Zatem czy czynniki żywieniowe wpływają na nasilenie się występowania zmian skórnych?

I tak, i nie.
Stan skóry jest uzależniony przede wszystkim od ogólnego stanu zdrowia.

Wszelkie zaburzenia organizmu znajdują często odbicie w stanie cery, więc zdrowa i zbilansowana dieta jest podstawą do utrzymania skóry w dobrym stanie.

Zdrowa dieta czyli jaka?

Za zdrową dietę uznajemy styl odżywiania zgodny z zaleceniami Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, który opiera się na nieprzetworzonych produktach spożywczych, unikaniu nadmiaru soli, cukru, tłuszczów nasyconych. Dieta o niskim indeksie glikemicznym wpływa na poprawę stanu skóry, zmniejszając nasilenie występowania się zmian [10].

A zatem co nie jest wskazane?

Pierwszym przeciwwskazaniem jest dieta zawierająca produkty o wysokim indeksie glikemicznym [7], a co się z tym wiąże, podaż węglowodanów prostych tzw. dieta zachodnia [4,5,6].

Powodują one wzrost stężenia insuliny czy insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1), co bezpośrednio wpływa na powstawanie zaskórników stymulujących wydzielanie się androgenów, które nasilają łojotok [7].

W skrócie mechanizm prezentuje się następująco:

Zwiększony poziom insuliny powoduje zwiększoną produkcję hormonu wzrostu (GH), co z kolei (GH) prowadzi do wzrostu insulinopodobnego czynnika wzrostu tzw. (IGF-1).

IGF-1 budową jest podobny do insuliny, a zatem stale wysoki poziom IGF-1 powoduje intensyfikację procesu lipogenezy (tj. powstawania kwasów tłuszczowych), co powoduje produkcję łoju oraz rozrost komórek gruczołu łojowego.

Kolejnym istotnym aspektem jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała, nie tylko w aspekcie dobrego samopoczucia. Prawidłowa masa ciała oraz zbilansowana dieta ma wpływ na zwiększenie się bądź utrzymanie prawidłowej wrażliwości insulinowej.

Jej zwiększenie powoduje spadek produkcji serum oraz obniżenie się stężenia takich hormonów jak wspomniany IGF-1 czy SHGB i androgenów, co prowadzi do zmniejszenia produkcji komórek naskórka, powoduje poprawę stanu skóry.

page2image9718624

Jakie zatem są produkty o wysokim indeksie glikemicznym?

Zaliczamy do nich: słodycze, lody, ciasteczka, ciasta, bagietki, drożdżówki, żywność gotowa, cukier, miód, suszone owoce, płatki śniadaniowe, bułki, suszone owoce, ziemniaki smażone, chipsy, puree z ziemniaków, frytki.

To właśnie tych produktów powinniśmy unikać szczególnie, jeśli mamy tendencję do problemów skórnych.

Czy to wszystko ?

Pytanie wydaje się istotne, ponieważ często w obiegowych teoriach spotyka się przeświadczeni, że poszczególne produkty lub grupy sprzyjają powstawaniu problemów skórnych.

A zatem czy są produkty, które pomimo stosowania zbilansowanej diety mogą przysporzyć nam problemów skórnych ?

Przeanalizujmy najbardziej problematyczne produkty:

  • Czekolada

Czekoladzie, a także ostrym przyprawom, przypisywany jest wpływ na pojawienie się bądź zaostrzenie trądziku, szczególnie w grupie osób w wieku młodzieńczym. Obecnie nie przeprowadzono dobrze zakrojonych badań, które jednoznacznie potwierdzałyby tezę, że konsumpcja czekolady negatywnie wpływa na stan skóry. Niestety badania nie były na tyle precyzyjne, aby stwierdzić, bezpośredni wpływ czekolady na kondycję skóry [8]. Niemniej jednak, analizując czekoladę jako produkt spożywczy, można doszukiwać się negatywnego wpływu tego produktu, który wynika z dużej ilości cukru dodanego, a co jest z tym związane -wysokiego indeksu glikemicznego.

  • Pikantne przyprawy

Według badań nie stanowią zagrożenia [9] w zaostrzeniu się występowania trądziku. Owe domniemania mogą wynikać z własnych przeświadczeń, natomiast na obecny moment nie możemy jasno stwierdzić, że eliminacja tych produktów uchroni nas przed problemami skórnymi.

  • Produkty mleczne

Nabiał i produkty mleczne są bardzo kontrowersyjne [13]. Powodów, dla których produkty mleczne mogą być problematyczne, jest wiele. Zwróćmy uwagę, że mleko jest substancją nieheterogenną i to właśnie dlatego powinniśmy rozpatrywać wszystkie składniki (makro- i mikroelementy), proces przetwarzania oraz sposób i warunki przechowywania tych produktów.

Białka zawarte w mleku powodują zwiększenie sekrecji IGF-1, a także pobudzenie jego sygnalizacji w okresie pokwitania [4]. Co więcej, białka serwatkowe są bogate w leucynę, która może zaostrzać trądzik, a także wpływać na proliferację naskórka, wydzielania androgenów i lipogenezę w obrębie gruczołu łojowego. Zatem odżywki białkowe również mogą wpływać na nasilenie zmian trądzikowych [12].

Natomiast sfermentowane produkty mleczne zawierają laktoferynę oraz bakterie kwasu mlekowego, które odpowiadają za zmniejszanie stanów zapalnych oraz wpływają na redukcję produkcji łoju. Laktoferyna utrudnia kolonizację bakterii Propionibacterium acnes, uszkadzając je. Zatem nie wszystkie produkty mleczne są dla nas niepożądane.

Mleko, oprócz najbardziej znanego wapnia i innych składników odżywczych, zawiera związki o charakterze steroidowym: androgeny, zredukowane formy steroidów oraz inne czynniki wzrostu, które poniekąd wpływają na podwyższenie się poziomu IGF-1. Meta analiza R. Dai i in. (13) wykazali korelację pomiędzy podażą produktów mlecznych, a nasileniem się zmian skórnych.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że mleko odtłuszczone przysparza dolegliwości skórnych o wiele częściej niż jego pełnotłusty odpowiednik. Jest to związane z mniejszą ilością zawartych w nim estrogenów, które zmniejszają ryzyko trądziku. Co ciekawe, spożywanie produktów nabiałowych również wiązało się z pogorszeniem stanu skóry.

Eliminowanie produktów w codziennej zdrowej i zbilansowanej diecie powinno odbywać się jedynie w momencie stwierdzenia korelacji ich podaży oraz występowania zmian skórnych.

Podsumowanie

Diecie przypisuje się coraz większy wpływ przy leczeniu trądziku. Zalecenia żywieniowe, które powinny być wdrożone przy poprawie stanu cery, obejmują zbilansowaną dietę o niskim indeksie glikemicznym, jest to tożsame z opieraniem swojego żywienia o produkty niskoprzetworzone. Jeśli dolegliwości skórne nasilają się po konkretnych produktach, należy wtedy je ograniczyć bądź wyeliminować z planu żywieniowego. Niemniej pamiętajmy, że każda eliminacja wiąże się z możliwością występowania pewnych niedoborów, np. w przypadku nabiału- witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz wapnia. W takich sytuacjach warto wdrożyć produkty fortyfikowane oraz roślinne zastępniki.

Źródła:

13.04.2021 Gotowe

  1. Dawidziak J, Balcerkiewicz M. Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego (Acne vulgaris) Część II. Farm Współczesna 2016, vol. 9: 1-5.

  2. Kucharska A, Szmurło A, Sinska B. Significance of diet in treated and untreated acne vulgaris. Adv Dermatol Allergol 2016, vol. 33(2): 81-86.

  3. Lee Y, Byun E, Kim H. Potential Role of the Microbiome in Acne: A Comprehensive Review. J Clin Med 2019, vol. 8(7).

  4. Melnik BC. Acne vulgaris: The metabolic syndrome of the pilosebaceous follicle. Clin Dermatol 2018, vol. 36(1): 29-40.

  5. Schaefer O. When the Eskimo comes to town. Nutr Today 1971, vol. 6: 8-16.

  6. Kamm A, Barańska-Rybak W. Wpływ żywienia jako czynnika środowiskowego na poprawę kondycji skóry wśród dorosłych kobiet z trądzikiem pospolitym [w:] Żywienie

    a środowisko, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Zarządzania, Gdańsk 2016: 104-124.

  7. Kucharska A, Szmurło A, Sinska B. Significance of diet in treated and untreated acne

    vulgaris. Adv Dermatol Allergol 2016, vol. 33(2): 81-86.

  8. Fulton JE Jr, Plewig G, Kligman AM. Effect of chocolate on acne vulgaris. JAMA.

    1969 Dec 15;210(11):2071-4. PMID: 4243053.

  9. Ghodsi SZ, Orawa H, Zouboulis CC. Prevalence, severity, and severity risk factors of

    acne in high school pupils: a community-based study. J Invest Dermatol. 2009

    Sep;129(9):2136-41. doi: 10.1038/jid.2009.47. Epub 2009 Mar 12. PMID: 19282841.

  10. Kwon HH, Yoon JY, Hong JS, Jung J, et al. Clinical and histological effect of a low glycaemic load diet in treatment of acne vulgaris in Korean patients: A randomized,

    controlled trial. Acta Derm Venereol, 2012, vol. 92(3): 241-246.

  11. Smith RN, Mann NJ, Braue A, Mäkeläinen H, et al. The effect of a high-protein, low

    glycemic-load diet versus a conventional, high glycemic-load diet on biochemical parameters associated with acne vulgaris: A randomized, investigator-masked, controlled trial. J Am Acad Dermatol 2007, vol. 57(2): 247-256.

  12. Burris J, Rietkerk W, Woolf K. Acne: the role of medical nutrition therapy. J Acad Nutr Diet. 2013 Mar;113(3):416-30. doi: 10.1016/j.jand.2012.11.016. PMID: 23438493.

  13. Dai R, Hua W, Chen W, Xiong L, Li L. The effect of milk consumption on acne: a

    meta-analysis of observational studies. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2018 Dec;32(12):2244-2253. doi: 10.1111/jdv.15204. Epub 2018 Sep 5. PMID: 30079512.

Zapisz się do naszego newslettera

Bądź na bieżąco z premierami nowych produktów, ofertami specjalnymi oraz innymi ważnymi newsami.

Kontakt

www.supleo.eu - Wszelkie prawa zastrzeżone