Darmowa dostawa na następny dzień
Nowe dania!
Świeże promocje!
Previous
Next

Multiwitamina – hit czy kit?

Witaminy i minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Różnorodna oraz zbilansowana dieta jest drogą do realizacji ich dziennego zapotrzebowania.

Suplementy multiwitaminowe w opinii wielu osób są preparatem kompleksowym, który zawiera pełną pulę witamin i minerałów. W dobie dzisiejszych czasów popularne staje się przekonanie o żywności uboższej w witaminy i składniki odżywcze niż kilka czy kilkadziesiąt lat temu.

Zwróćmy uwagę, że multiwitaminy budzą głównie zainteresowanie dwóch grup konsumentów – tych, których dieta zawiera małe ilości warzyw oraz owoców, a także tych, którzy pomimo zbilansowanej diety, chcą dostarczyć brakujące witaminy oraz minerały.

Czy brakujące ? Tego nie wiemy!

Pokrótce podsumujmy zasadność suplementacji multiwitaminą u osób aktywnych fizycznie. Dokonując wyboru, musimy być świadomi tego, co kryje się pod nazwą „multiwitamina”, co wchodzi w jej skład oraz jaki może być jej wpływ na organizm człowieka.

Podaż witamin i minerałów jest uzależniona od wielu składowych, w tym m.in. od:

     wieku,

     ogólnego stanu zdrowia  i kondycji fizycznej,

     częstotliwości wysiłku fizycznego i aktywności ruchowej,

     chorób towarzyszących,

     stylu życia i poziomu stresu,

     pory roku i warunków zewnętrznych,

     innych stanów, takich jak: ciąża, okres karmienia piersią, rekonwalescencja po chorobie itd.

Niestety multiwitamina nie oferuje nam żadnej personalizacji. Suplementacja powinna być dostosowana indywidualnie w oparciu o wywiad zdrowotno-żywieniowy.

          W SupleO po szczegółowej ankiecie dopasowujemy indywidualnie suplementację, a w razie dodatkowych pytań, służymy konsultacją z naszymi dietetykami, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości.

Multiwitamina pod lupą

Preparaty multiwitaminowe zawierają spore ilości witamin i minerałów w jednej tabletce. Problematyczna może być ich niska jakość lub zbyt małe dawki tych związków. Większość preparatów typu multiwitamina zawiera minerały, które wzajemnie się wykluczają i zaburzają wzajemne wchłanianie oraz siłę działania.

Często widoczne połączenie magnezu z wapniem czy obecność miedzi w preparacie zawierającym również żelazo, powinno skłonić nas do zastanowienia się nad zasadnością zakupu takiego suplementu. Przyswajalność żelaza wzrasta wraz z połączeniem z cynkiem oraz witaminą C. W przypadku magnezu, pirydoksyna (witamina B6) wpływa na działanie synergistyczne, dzięki czemu wchłanianie ulega poprawie.

Dawki zawarte w suplementach multiwitaminowych nie są dopasowane indywidualnie do zapotrzebowania na poszczególne minerały czy witaminy. W obiegowym przekonaniu, używanie multiwitaminy w celu zapobiegania czy też uzupełnienia deficytów, niestety mija się z prawdą.

Suplementy wieloskładnikowe są projektowane pod oczekiwania konsumentów, dlatego też zawierają duże ilości witaminy C. Witamina ta rzadko bywa niedoborowa, natomiast często przypisuje się jej dość mistyczne właściwości takie jak, np. leczenie chorób nowotworowych. Dodatkowym faktem nad zastanowieniem się nad zasadnością suplementacji jest to, że suplementy multiwitaminowe zawierają nisko przyswajalne formy minerałów, jak w przypadku magnezu (tlenek czy węglan). Przemawiają za tym koszta produkcji, co niestety przekłada się na niską jakość suplementu. Magnez najlepiej przyswajalny jest w postaci cytrynianu, asparaginianu  lub mleczanu.

Ponadto multiwitaminy rzadko zawierają w składzie witaminę D, co trochę burzy się    z koncepcją dostarczania skondensowanej dawki witamin i minerałów, za wszystkim przemawia oczywiście ekonomia, końcowa cena produktu multiwitaminowego, która nie może być zbyt wysoka. Brak witaminy D skłania konsumenta do zakupu kolejnego suplementu. Dlatego warto podnieść w wątpliwość zasadność zakupu suplementu wieloskładnikowego i skłonić się do bardziej optymalnych rozwiązań.

Skoro nie multiwitamina, to co?

           Suplementacja powinna być spersonalizowana w odniesieniu do stanu zdrowia, deficytów wynikających z diety czy jednostek chorobowych, uprawianej dyscypliny sportu. Ponadto podaż witamin i minerałów powinien być rozłożony optymalnie w ciągu dnia, dbając o wchłanialność i synergizm witamin i minerałów. To wszystko oferuje SupleO!

           W SupleO, po dokładnej ankiecie, dopasowujemy indywidualną suplementację do Twojego celu. W razie jakichkolwiek wątpliwości nasi dietetycy przeprowadzą z Tobą konsultację, aby rozwiać wątpliwości bądź wdrożyć dodatkową suplementację w oparciu o wyniki badań, jednostkę chorobową czy też uprawianą dyscyplinę sportu.

           SupleO jest podzielone na saszetki, dzięki, którym unikamy podaży wykluczających się witamin czy minerałów. Ich podaż następuje w optymalnym czasie, uwzględniając suplementację poranną, przedtreningową, potreningowa oraz na noc.

 

Autor: Paweł Bialik, główny dietetyk SupleO

Zapisz się do naszego newslettera

Bądź na bieżąco z premierami nowych produktów, ofertami specjalnymi oraz innymi ważnymi newsami.

Kontakt

www.supleo.eu - Wszelkie prawa zastrzeżone